tel.: 17 787 46 30

e-mail: zzm@zlobki.mielec.pl

adres: ul. Biernackiego 6A, 39-300 Mielec

Adres do e-Doręczeń:AE:PL-62916-84116-AEGSI-25

 

Oddaniu dziecka do żłobka może towarzyszyć wiele wątpliwości: czy moje dziecko przyzwyczai się do opiekunek? Czy będzie tęskniło? Czy odnajdzie się w nowej sytuacji? Do tej pory to Wy – Rodzice i najbliższe osoby z Waszego otoczenia byliście całym światem dla swojego dziecka. To Państwo poznaliście już potrzeby, upodobania, preferencje i sposoby komunikowania się swojego Malucha.

Początek pobytu w żłobku, czyli okres adaptacji do nowych warunków jest dla każdego dziecka sytuacją trudną. Maluch trafia do nieznajomego pomieszczenia, śpi w obcym miejscu i zajmują się nim „ciocie”, którym jeszcze nie ufa. Wszystko to sprawia, że dziecko czuje się zagrożone, porzucone i nieszczęśliwe. Naturalne jest więc to, że w okresie adaptacji większość dzieci reaguje płaczem na każdorazowe rozstanie z rodzicem. Jest to sytuacja trudna zarówno dla nowych dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę ze żłobkiem, ale także dla dzieci, które zmieniają grupę na inną (starszą).

 

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą ułatwić proces adaptacji przede wszystkim dzieciom, ale także rodzicom.

MAMO, TATO – UŚMIECHNIJCIE SIĘ

Niech Wasze dziecko czuje, że za drzwiami żłobka kryje się wspaniała przygoda a nie smutne rozstanie.

MÓW PRAWDĘ, DOTRZYMUJ UMÓW

Powiedz dziecku np. „ Wrócę po zupie”, „Dziś odbierze Cię mama” itp. – dziecko Ci ufa. Nie oszukuj mówiąc np. „ Idę do auta i zaraz wrócę”.

BĄDŹ CIERPLIWY I WRAŻLIWY

Rozmawiaj dużo z dzieckiem, buduj pozytywne nastawienie oraz daj mu swój czas i uwagę. Nie buduj strachu mówiąc np. „ Nie bój się”, „ Nie płacz”, „Przykro mi, ale musisz iść”. Umacniasz w dziecku przekonanie, że mierzy się z czymś przykrym, niemiłym. Lepiej życz mu „ Dobrej zabawy”.

POŻEGNANIE

Przed salą pożegnaj się z dzieckiem. Nie stój w drzwiach, nie przeciągaj tego momentu. Możesz umówić się na sposób pożegnania, np. „buziak”, „przytulas” czy „żółwik”.

WYPRACUJ RYTM

Np. ta sama trasa do żłobka, odbieranie dziecka np. po umówionym posiłku. Rutyna pozwala dziecku nabrać kontroli nad sytuacją.

NIE BÓJ SIĘ PYTAĆ i MÓWIĆ

Jeśli coś Państwa niepokoi, zastanawia i nurtuje warto zapytać. Jeśli dziecko ma jakieś nawyki i przyzwyczajenia, które ułatwią adaptację warto o nich powiedzieć.

RUCH NA „ ZŁE EMOCJE „

W okresie adaptacji do żłobka dziecko potrzebuje od Ciebie dużo cierpliwości, wyrozumiałości. Zapewnij mu codzienny ruch na świeżym powietrzu,  który będzie pomocny w odreagowaniu emocji, napięcia.

NIE STRASZ

Nie strasz swojej pociechy żłobkiem (np. „ Ciocie w żłobku nauczą Cię porządku „). Takie słowa wzbudzą w dziecku lęk, zachwieją jego poczucie bezpieczeństwa i zniechęca do żłobka.

METODĄ MAŁYCH KROKÓW

Nigdy nie wprowadzaj kilku istotnych zmian w życiu dziecka jednocześnie. Metoda małych kroków jest najlepsza. Posyłając dziecko do żłobka odłóż w czasie rezygnację z pieluchy czy smoczka. Łatwiej przywyknąć dziecku do jednej zmiany w danym momencie niż do kilku naraz.

 

Adaptacja to proces, który potrzebuje czasu. Wiemy, że powierzają nam Państwo swój najcenniejszy SKARB.

 Do zadań personelu żłobka należy m.in. łagodzenie symptomów trudności adaptacyjnych. Niektóre dzieci, adaptują się szybko i łatwo, niekiedy jednak trudności takie występują przez kilka, kilkanaście tygodni. Istotne jest, aby niepokojące objawy wraz z upływem czasu zanikały, a nie nasilały się.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, czy wątpliwości związane z tematem adaptacji w żłobku zapraszamy do rozmowy bezpośredniej z nami.

 

KOCHANY RODZICU BĄDŹ DZIELNY!!! MY ROBIMY WSZYSTKO, ABY TWÓJ SKARB BYŁ U NAS SZCZĘŚLIWY.