W tym roku Polska obchodzi jubileusz  stulecia Odzyskania Niepodległości. Nasz żłobek, który dba o rozwój uczuć patriotycznych dzieci, również aktywnie włącza się do celebrowania tak ważnego wydarzenia dla Polski.

Dzieci zapoznały się z symbolami narodowymi, jakimi są: flaga i godło Polski. Maluchy z grupy trzeciej wspólnie z ciociami wykonały godło Polski, a starsze dzieci z grupy czwartej malowały flagi. Prace te można podziwiać w holu naszego żłobka.

Z racji tego, iż w tym roku przypada okrągła rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, wszystkie dzieci nawet z najmłodszych grup przyłączyły się do świętowania. Dzieci tego dnia do żłobka przyszły ubrane na biało-czerwono, słuchały wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Najciekawsze dla naszych podopiecznych były zabawy w żołnierzy – wspólne marsze, a także tańce ludowe.

Dzieci poznały także najważniejsze miasta Polski. „Odwiedziły” Kraków, Gdańsk, Toruń, Zakopane. Maluchy miały za zadanie rozpoznać przedmioty i dopasować je do obrazków. Przedmioty te były skojarzeniami do danego miasta. Piernik – Toruń, Kapelusz – Zakopane, latarnia morska – Gdańsk itp.  Celem tego ćwiczenia jest nauka dostrzegania zależności pomiędzy przedmiotem a rysunkiem. Starsze dzieci z grupy czwartej ułożyły duże godło Polski z puzzli, co jest również fantastycznym ćwiczeniem na doskonalenie percepcji wzrokowej.

Celem tych wszystkich ćwiczeń i zabaw jest kształtowanie u dzieci miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.